RSS

ex animo

Wednesday, 14.11.2018
Galvenā » Tulkojumi » Latviešu valoda


Receptes ar melno ķiploku

Melnais ķiploks ir fermentēts ķiploks, kurš tiek aktīvi pielietots āziātu kulinārijā kā uztura sastāvdaļa. Tas ir ražots, ķiploka sīpoliem piedzīvojot fermentēšanu ar augstu temperatūru, kas ved pie to krāsu izmaiņām. Tā garša ir salda un atgādina Indijas dateli vai sīrupu ar balzāmetiķa notīm. Melnais ķiploks kļuva populārs visā pasaulē pateicoties tā pieprasījumam augstas kvalitātes restorānos.

Baltajā ķiplokā ir pretmikrobu, antibiotiskas un pretsēņu vielas tā aktīvajā komponentā – allicinā. Melnajā ķiplokā, S-alil-L-cisteīns sekmē allicina absorbēšanu, palīdzot tam bez pūlēm metabolizēties, kas veicina imūnās sistēmas stiprināšanai.
Melnajam ķiplokam tāpat piemīt liels antioksidantu skaits. Tika noskaidrots, ka tajā ir divreiz vairāk antioksidantu, nekā parastajā ķiplokā. Antioksidanti pasargā organismu no slimībām, kā arī aizkavē novecošanas procesu, informē OrganicAuthority.com.

Pateicoties tam, ka melnais ķiploks ir tik iedarbīgs, palielinātais antioksidantu skaits pasargā organismu no brīvajiem radikāļiem un padara ķiploku par idēalu ēdienu, kas ir spējīgs novērst hroniskās slimības. Tā sauktie brīvie radikāļi var vest pie sirds saslimšanām, Alcheimera slimībai, asinsrites problēmām, reimatoīdajam artrītam, un citām hroniskām saslimšanām.
Fermentācijas process, pateicoties kuram tiek ražots melnais ķiploks, likvidē aso smaku un garšu, ar to palielinot ķiploka pievilcību cilvēku acīs. Šāda ķiploka garša ir salīdzināma ar zāvētu augli – tā ir salda un prasa košļāšanu.

100g produkta satur:

Ūdens                                     

33.6g

 

Proteīni

14.2g

 

Tauki

0.3g

 

Ogļhidrāti

39.8g

 

Pārtikas šķiedras

9.8g

 

Pelni

2.28g

 

Nātrijs

93.2mg

 

Vitamīns B1

0.02mg

 

Kalorijas

219kcal

 

Holesterīns

0.0

 

Baltais ķiploks

Allium sativum, pazīstams arī kā ķiploks, ir sīpolu dzimtas augs. Tā tuvie radinieki ir ziemas sīpoli, puravi, ķīnas ķiploki, utt. Cilvēki jau 7000 gadus lieto ķiploku pārtikā. Tas nāk no Centrālāzijas, taču jau ilgu laiku tas ir bijis par pamatproduktu Valstīs Vidusjūras krastā, kā arī nav bijis niecināts Āzijā, Āfrikā un Eiropā. Ķiploks bija pazīstams arī ēģiptiešiem, kuri pielietoja to kulinārijā un medicīnā.

Receptes

Liellopu gaļa ar ķiplokiem

Ingredienti:

4.5 kg liellopu gaļas
10 sasmalcināti ķiploka zobiņi
2 ēdamkarotes olīveļļas
2 tējkarotes sāls
2 tējkarotes malto melno piparu
2 tējkarotes sausa timiāna

Instrukcijas:

1. Ielieciet gaļu cepešpannā ar trekno pusi uz augšu. Mazā blodā sajauciet ķiplokus, olīveļļu, sāli, piparus un timiānu. Uzklājiet iegūto maisījumu uz augšējo gaļas slāni, un atstājiet to sildīties istabas temperatūrā (ne ilgāk par stundu).
2. Uzsildiet cepeškrāsni līdz 260 grādiem.
3. Cepiet gaļu 20 minūtes iepriekš uzkarsētā cepeškrāsnī, pēc tam samaziniet temperatūru līdz 165 grādiem un turpiniet cept vēl 60-75 minūtes. Lai iegūtu vidēji jēlu gaļu ar rozā sulu un bez asinīm, temperatūrai ir jābūt 57° pēc Celsija. 
4. Dodiet ēdienam pastāvēt istabas temperatūrā 10-15 minūtes, lai saglabātu sulas gaļā.

 

Viegli apcepts ķiploks ar sparģeļi

Ingredienti:

3 ēdamkarotes olīveļļas Extra Virgin
3 sasmalcināti ķiploka zobiņi 
1 šķipsna svaiga sparģeļa

Instrukcijas:

Uzsildiet olīveļļu lielā pannā uz vidēja uguns. Ielieciet tajā ķiplokus un sparģeļa kātus, uzklājiet un gatavojiet 10 minūtes (līdz sparģeļa mīkstumam), regulāri maisot. Ja Jums patīk labi apcepts sparģelis, samaziniet uguni un cepiet vēl 10 minūtes.04.09.2013 | Apmeklējumu: 826 | Tags: melnais ķiploks receptes, ko pagatavot, receptes ar ķiploku, ēdieni ar melno ķiploku