RSS

ex animo

Wednesday, 14.11.2018
Galvenā » Tulkojumi » Latviešu valoda


Melnais ķiploks

Melnais ķiploks nav vis nekāds ķiploka paveids, bet gan "novecojis” ķiploks. Tādēļ, ka ķiploks satur cukuru un aminoskābes, tas fermentācijas laikā ražo melanoidinu – tumšu substanci, kura ir atbildīga par melnā ķiploka krāsu. Fermentācijas process ir šāds: vispirms, ķiploku pakļauj karstas temperatūras iedarbībai. Nākamajā nedēļā to atdzesē un izžāvē. Šāds ķiploku novecošanas veids tika patentēts Amerikas Savienotajās Valstīs un saucas „novecojušo ķiploku iegūšanas veids”. Šajā patentā ir teikts, ka melno ķiploku ražošanā tiek izmantota speciāla tehnika un apkārtējās vides temperatūras regulēšana. 

Melnais ķiploks ārēji atgādina vecu, piedegušu ķiploka sīpolu. Taču tā galviņām piemīt pikanta seivorija garša ar patīkamu sīrupa pieskaņu un smalku mājienu uz sojas mērci, kas kopumā rada sarežģīto «umami» garšu.

Melnais ķiploks, nemitīgi atrodoties noteiktā temperatūrā un mitrumā, palielina polifenola līmeni tajā. Tādējādi, tam ir daudz stiprāka antioksidantu iedarbība, nekā parastajā ķiplokā. Pie tam, melnais ķiploks nezaudē savas labās īpašības. Sakot vairāk, antioksidantu skaits melnajā ķiplokā ir gandrīz trīsreiz lielāks, nekā baltajā. Tika izpētīts, ka antioksidantās spējas troloks-ekvivalents (TEAC) melnajā ķiplokā ir 38 mkmol/g, bet baltajā – 13 mkmol/g. (pēc Nutrition Research and Practice, 2009).

Melno ķiploku lieto izsmalcinātu un krāšņu biezeņu un mērču pagatavošanā. Pie tam, no šī ķiploka var iegūt sviestu ar piedevām; to var pievenot picās, rīsos un pupiņu ēdienos, pirms tam sagriežot un viegli apcepot to saulespuķu eļļā. Melnais ķīploks tāpat labi saskan ar sēnēm, tomātiem, sieru, cīsiņiem, čili pipariem, ingveru, baziliku, koriandru, trifelēm un sezama eļļu. Tam ir īpaši laba garša kopā ar kūpinātu gaļu, ceptu cūkgaļu, un grilētiem vēžveidīgajiem, gliemenēm un balto zivi. (sk. Receptes ar melno ķiploku)

Melnais ķiploks ir ne tikai kulinārais brīnums, tas ir arī ļoti labs Jūsu veselībai! Pateicoties fermentācijas procesam, ķiplokā divkāršojas antioksidantu skaits. Ja Jūs nebaidāties asu smaržu un garšu vai vienkārši ļoti gribat izmēģināt kaut ko jaunu, tad melnais ķiploks ir priekš Jums.

Parastajam ķiplokam ir liels sēru saturošo savienojumu koncentrācijas (t.i. veselības avota) līmenis. Viens no savienojumiem, S-alil-L-cisteīns, kas ir iegūts no aminoskābēm un cisteīna, ir spējīgs samazināt holesterīna līmeni. Fermentācijas procesa laikā, allicīns (viela, kura dod baltajam ķiplokam izteiksmīgu smaku) pārvēršas par S-alil-L-cisteīnu - ūdenī šķīstošu vielu, kura padara ātrāku un vieglāku tās apgūšanas procesu cilvēka organismā. Dabīgais savienojums S-alil-L-cisteīns veicina allicīna (taukos šķīstošas vielas) apgūšanu organismā. Tas ir labāk pamanāms melnajā ķiplokā, nekā baltajā. Tieši tāpēc, pieaugošā melnā ķiploka popularitāte var būt noderīga mūsu veselībai un diētai.

Melnais ķiploks, protams, nav tik pazīstams, kā baltais, taču ar tā unikālo smaržu, satriecošo krāsu un eleganto samtaino struktūru, tā parādīšanās mūsu virtuvēs ir tikai laika jautājums.

Mēnesi garš fermentācijas process ved pie super-ķiploka radīšanas, jo S-alil-L-cisteīns, kurš pastāv ķiploka sastāvā, ir spējīgs ne tikai pazemināt holesterīna līmeni, bet arī samazināt vēža slimību risku, ziņo HealthMad.com.

Baltajā ķiplokā ir pretmikrobu, antibiotiskas un pretsēņu vielas tā aktīvajā komponentā – allicinā. Melnajā ķiplokā, S-alil-L-cisteīns sekmē allicina absorbēšanu, palīdzot tam bez pūlēm metabolizēties, kas veicina imūnās sistēmas stiprināšanai.

Melnajam ķiplokam tāpat piemīt liels antioksidantu skaits. Tika noskaidrots, ka tajā ir divreiz vairāk antioksidantu, nekā parastajā ķiplokā. Antioksidanti pasargā organismu no slimībām, kā arī aizkavē novecošanas procesu, informē OrganicAuthority.com.

Pateicoties tam, ka melnais ķiploks ir tik iedarbīgs, palielinātais antioksidantu skaits pasargā organismu no brīvajiem radikāļiem un padara ķiploku par idēalu ēdienu, kas ir spējīgs novērst hroniskās slimības. Tā sauktie brīvie radikāļi var vest pie sirds saslimšanām, Alcheimera slimībai, asinsrites problēmām, reimatoīdajam artrītam, un citām hroniskām saslimšanām.

Floridas universitātes pētijums ir pierādījis, ka melnā ķiploka uzlējums ir spējīgs samazināt apaukstēšanās ilgumu uz 61%; tā spējās ir arī sirdsvadu sistēmas nostiprināšana. Vācu pētijumi ir parādījuši, ka melnā ķiploka raksturīgā pazīme – trombocītu agregācijas aizkavēšana – ir nosacīta ar bioloģiskajiem mehanismiem. Trombocītu agregācijai ir negatīva ietekme uz asinsriti, jo tā vairo kapilāru aizsprostošanās un asins recēšanas risku, kas izraisa trombu veidošanos.

Melnais ķiploks ne tikai labi ietekmē asinsspiedienu un asins lipīdus, bet arī veic imunomodulātoro aktivitāti, ir spējīgs aizkavēt artēriju pārkaļķošanos, un pat veicināt brūču dzīšanu, kad uzklāts virsū.

Ķiploks stimulē organismu producēt glikozi, apmierinot cilvēka cukura un ogļhidrātu nepieciešamību, uzskata The Journal of Nutrition.

Ķiploka «novecošanas» process producē S-alil-L-cisteīnu, kurš, pēc žurnāla Plos One pētijuma rezultātiem, ir spējīgs cīnities ar vēža slimībām.

Avots: http://www.fsbaltic.com/#!ourgarlic/cvc5
Publicēts: http://www.fsbaltic.com/#!musu-kiploks/c3ms


27.08.2013 | Apmeklējumu: 2912 | Tags: melnais ķiploks, allicīns, S-alil-L-cisteīns, imunomodulātorā aktivitāte, ķiploka fermentācija, ķiploks, novecojis ķiploks, brīvie radikāļi