RSS

ex animo

Wednesday, 14.11.2018
Galvenā » Tulkojumi » Latviešu valoda


Brīvie radikāļi. Antioksidanti. To avoti.

Brīvais radikāls ir ķīmiskais savienojums, kura sastāvā ir nestabils skābekļa izotops ar nepāra elektronu. Tieši šā elektrona dēļ, brīvie radikāļi kļūst par ķīmiski aktīviem, kas ved pie liela šūnu struktūru bojājumu rašanās potenciāla. Uzbrūkot DNS, RNS, membrānai, olbaltumvielām vai taukaudiem, brīvie radikāļi izraisa vēzi, sirds slimības, iekaisuma procesus locītavās, galvas smadzeņu deģenerāciju, kā arī bojājumus smadzeņu šūnās visas dzīves garumā. Brīvie radikāļi, nepārtraukti iedarbojoties uz organisma šūnām, paātrina tā novecošanas procesu. Bet tas nav viss. Brīvie radikāļi tāpat oksidē dažādus asins elementus, tai skaitā zemā blīvuma lipoproteīnus. Oksidētie lipīdi deponējas artērijas sieniņās vieglāk, nekā neoksidētie. Runājot tehniskā valodā, brīvie radikāļi noved organizmu pie t.s. "oksidēšanās stresa".
 

Brīvo radikāļu avoti
 

Ir vērts atzīmēt, ka cepšanas process vai ilgstoša eļļas sildīšāna nav vienīgie procesi, kuri rada brīvos radikāļus.
Pie citiem procesiem pieder:

 1. Smēķēšana
 2. Gaisa piesārņojums
 3. Izplūdes gāzes (automobīļu)
 4. Ultraviolētais izstarojums
 5. Stress
 6. Insekticīdi un pesticīdi
 7. Aviācijas izstarojums (pārlidojumos)
 8. Datorekrānu izstarojums
 9. Mikroviļņu krāsnis
 10. Televizori
 11. Rentgenstari
 12. Augstsprieguma pārvade elektrības līnijās
 13. Luminiscentais starojums

Arī veselīga metabolisma procesos skābekļa utilizācijas laikā ikdienas rodas brīvie radikāļi. Lai neitralizētu tos, mūsu organismā ir iedzimta sistēma, kura sastāv no dažādiem antioksidantu sablīvējumiem, kuri laiku pa laikam dalās ar vienu no saviem elektroniem, tai pat laikā paliekot par stabilu molekulu. Tādējādi, veselīgs organisms ar augstu antioksidēšanās līmeni ir spējīgs kontrolēt sintēzi un brīvo radikāļu postošo efektu.

 Cilvēkam ir jāizvairās no liela cukura un tauku daudzuma lietošanas pārtikā, jo tie ir elementi, kuri visvieglāk oksidējas ar brīvajiem radikāļiem.
 

Antioksidantu avoti
 

Cilvēkam ir vajadzīgi papildu-antioksidanti, jo tie ir spējīgi atjaunot bojājumus, kurus rada brīvie radikāļi. Antioksidanti iekļūst katrā cilvēka šūnā, bloķē un neitralizē brīvo radikāļu aktivitāti. Liels antioksidantu daudzums ir augļos un dārzeņos. Visstiprākie antioksidanti ir A, C un E vitamīni, kā arī cinks, kalcijs, hroms un selēns. Krāsainie augļi un dārzeņi (dzeltenie, oranžie un zaļie) ir galvenie antioksidantu un citu mikroelementu avoti. Citos augļos un dārzeņos, kuri ir tumšāki, ir vairāk vitamīnu un mikroelementu, tāpēc sīpoli un ķiploki ir ļoti labi antioksidanti.

Vitamīns A ir atrodams tādos produktos: pienā, sviestā, burkānos, mango, papaijā, zaļumos, olās, zivīs, tomātos, abrikosos.

Vitamīns C ir atrodams tādos produktos: ērkšķogās, citronos, apelsīnos, tomātos, kāpostos, kartupeļos, arbūzos, ananāsos, zaļumos, greipfrūtos, mango, meža zemenēs, puķu kāpostos, zaļajā paprikā, papaijā, plūmēs.

Vitamīns E ir atrodams tādos produktos: augu eļļas un sēklas, zaļumi, zemesriekstos, mandelēs, valriekstos, olu dzeltenumos, pienā, sviestā, ķiplokos, avokado, plūmēs, kukurūzā, spinātos, banānos, tomātos, salātos, saldajos kartupeļos.


Avots: http://hnb.com.ua/articles/s-zdorovie-zharenaya_pishcha_chast_2_zharka_i_svobodnye_radikaly-920


10.04.2014 | Apmeklējumu: 886 | Tags: kas ir antioksidanti, produkti ar antioksidantiem, brīvo radikāļu avoti, antioksidantu avoti, kā nenovecot, brīvie radikāļi, kā rodas brīvie radikāļi